Galop, Kenter, Sprint

Galop

Yarıştan önce yapılan son idman provasına galop denir.
Galoplar sadece idman pistlerinde ve kum pisttlerde yapılır.
Yarışseverler kuponlarını galoplara ve sprintlere bakarak şanslarını arttırabilir.
Galoplar yani atların idmanları sabah erken saatlerde yapılır, at yarışları daha geç saatlerde yapıldığı için atın performansı etkilenebilir.
Galoplara bakmak değerlendirme açısından önemlidir. 

Kaslarda yapısal ve işlevsel uyumluluk geliştirme ve güç artırımı amaçlı çalışmalara antrenman denir.
Amaç, kasları hedeflenen çizgiye yönelik olarak zorlayıp gücünü artırabilmektir. Bilimsel antrenman bir program dâhilindedir, düzenli yapılır, uzun süreli fiziksel aktivitelerden oluşur.

Yüklemelerden kaynaklanacak psikofizyolojik stres koşullarına vücud antrenmanlarla uyumlu hale getirilir; organizma yapılacak aksiyondan kaynaklanabilecek psikolojik ve fizyolojik strese adapte edilir.
Atların hassas olduğu bir durum olan psikolojik stres ilk sırada düşünülmeli, antrenmanda atın bu stres sonucu ortam ve nesnelere verebileceği tepki unutulmamalıdır; bu nedenle antrenmanlarda öncelikle atın psikolojisi ve güven duygusu desteklenmelidir.

Performansına yönelik antrenman çalışmaları bir standart protokolden ziyade atın bireysel özellikleri üzerinden oluşturulur. Uygun antrenman programları geliştirilirken metabolik uyum, kabiliyeti geliştirmesi, kasları kütle olarak büyütmesi, travmatik ve dejeneratif olmaması gerekir.

Antrenman ile yumuşak doku ve kemiklerin dayanıklılığı, gücü mümkün olan maksimum düzeye çıkarılır ve bu gittikçe artırılan bir tempo ile sağlanır. Bu yolla, henüz uyum sağlamamış dokular zorlanmamış da olur. Antrenmanlarda kas lifi hacimsel artışı, uyum yani koordinasyon, esneklik, çeviklik, dayanıklılık da geliştirilir. Uyumun atın tüm sistemlerinde kalıcı olarak gelişmesi arzulanır. Bu uyum ata kondisyon kazandırır, performansını arttırır. Antrenmanlarla sağlanan metabolik uyum ve kabiliyet gelişimi temelli detaylar önemlidir.

Atınızın süratli bir koşucu olmasını istiyorsanız, hızlı koşu antrenmanı yaptırmak zorundasınız, Uzun mesafelere dayanmasını istiyorsanız, hızlı koşular ile bunu sağlamanız mümkün olmaz. Bu gerçek atletler için de geçerlidir. Hızlı bir koşucu için de yavaş ve uzun mesafeli çalışmalar faydalı ve gereklidir. Ancak bu çalışmalar onun hızlı koşu antremanlarını sürdürmesi gerçeğini değiştiremez.

Kuraldır; hızlı olmak için hızlı koşmak gerekir.
Bir at ilk antrenmanda 1400 metreyi 2 dakikada koşmuşsa yarın 1400 metreyi 2 dakikada daha kolay koşabilecek enerjiyi depolayacaktır, doku onarım süreçleri de hızlanacaktır. Antrenman ata, önce 1400 metreyi 2 dakikada koşabilmesi için gerekli metabolik ve dokusal altyapıyı sağlar.

Bu kapsamda fiziksel aktivitelere uyum öncelikle kardiyovasküler ortamda başlar; kalp kası fonksiyonel ve yapısal olarak gelişir, büyür. Yaklaşık dört ay süren yeterli şiddet ve düzeydeki antrenman programı sonunda, iki yaşlı atların kalp kası kitlesi %30 kadar artmıştır. Antrene atlarda kalp hem büyümüş hem de kasılma gücü artmış olduğundan vücuda gönderilen kan hacmi de artar.

https://www.researchgate.net/publication/312938517_Atlarda_Antrenman

youtube abone hilesi